Trwa przesyłanie formularza, prosimy czekać.

System monitoringu pojazdów gps 42-298-70-70 Logowanie Załóż konto

Zdalny odczyt tachografu

zdalny odczyt tachografu

Przepisy dotyczące tachografów

Prawo dotyczące tachografów cyfrowych wymaga odczytywania tachografu cyfrowego co najmniej raz na 90 dni oraz odczytu danych z karty kierowcy przynajmniej raz na 28 dni. Proces polega na przeniesieniu i zapisaniu na komputerze danych pobranych z urządzenia. Dane z tachografów cyfrowych oraz kart kierowców muszą być przechowywane w formie elektronicznej na dwóch oddzielnych nośnikach pamięci, w różnych miejscach, przez okres jednego roku.

System Trakero umożliwia automatyczny odczyt danych poprzez moduł TRD (Trakero Remote Download). Szyfrowane dane bezpośrednio przenoszone są do serwera Trakero, tym samym zapewniając zgodność i terminowość danych z obowiązującym rozporządzeniem (WE nr 561/2006).

Dzięki unikalnemu połączeniu serwisu internetowego Trakero Tacho Web ze zdalnym odczytem danych z tachografów oraz aktualnym czasem jazdy i odpoczynku, Trakero oferuje dodatkowe korzyści użytkownikom. Reguła jednej minuty zwiększa efektywność i wydajność przedsiębiorstw transportowych poprzez wymierne korzyści, wynikające z możliwości dłuższego czasu prowadzenia pojazdu. Pozwala to na szybkie i sprawie optymalizowanie jazdy kierowcy.

Nasz sprzęt działa zawsze profesjonalnie i niezawodnie, zapewniając użytkownikom pełną satysfakcję z jego działania. Zachęcamy wszystkich właścicieli przedsiębiorstw transportowych do skorzystania z naszych usług, aby efektywnie i profesjonalnie zarządzać flotą pojazdów swojej firmy. W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – nasi pracownicy chętnie doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.

Czytnik karty kierowcy

Odczyt danych z karty kierowcy

Zastosowanie i korzyści

Moduł umożliwia odczytanie pamięci masowej tachografu, kart kierowców w postacji plików .DDD, które można otworzyć za pomocą programów przeznaczonych do obróbki danych z tachografów. Podłączenie urządzenia do magistrali K-Line (D8) zapewnia odczyt bieżących statusów pracy kierowców (jazda, odpoczynek, praca, przerwa) oraz numerów kart kierowców. Odczyt tych danych jest podstawą do monitorowania w czasie rzeczywistym limitu pracy kierowców. Dane dostępne są przy włączonej oraz wyłączonej stacyjce. Pobierany jest cyfrowo podpisany plik o rozszerzeniu DDD. Zaletą zastosowania urządzenia jest brak potrzeby powrotu pojazdu do bazy w celu odczytania pamięci tachografu oraz kart kierowców poprzez zewnętrzne czytniki. Pobierane pliki są zabezpieczone przed edycją.

Instalacja w pojeździe

Moduł podłączany jest do wyprowadzeń tylnej ściany tachografu (złącze C oraz D) i pozostaje niewidoczny w trakcie pracy. Zdalny odczyt nie wymaga udziału kierowcy i może się odbywać przy włączonej/wyłączonej stacyjce, podczas jazdy lub postoju (do 48h po wyłączeniu zapłonu). Podczas instalacji moduł umożliwia przeprowadzenie testu, który jednoznacznie wskazuje poprawność montażu i możliwość pobrania pliku DDD. Czasami wymagana jest dodatkowa konfiguracja tachografu przez uprawnioną jednostkę. Urządzenie wskazuje taką potrzebę zaraz po zakończeniu testu. W komplecie znajduje się dodatkowy zestaw montażowy w postaci gniazd złącza C, D oraz pinów do montażu.

Odczyt tachografu cyfrowego. Jak to działa?

Zdalny odczyt plików .DDD nie wymaga umieszczenia karty przedsiębiorstwa w tachografie. Nie wymaga również wyrabiania duplikatu kart przedsiębiorcy. Autoryzacja odbywa się zdalne, przy pomocy czytnika kart chipowych, podłączonego do komputera użytkownika w biurze firmy lub dowolnym innym miejscu, z dostępem do Internetu. 1. Urządzenie współpracuje z lokalizatorem GPS , który przesyła wygenerowane zlecenie (przykładowo pobrania pliku kierowcy w slocie 1) przez użytkownika do modułu TMR. 2. Następuje zdalna autoryzacja. Użytkownik w swoim biurze, ma podłączony czytnik z kartą przedsiębiorstwa. Karta wymienia dane autoryzacyjne z tachografem za pomocą lokalizatora GPS oraz modułu TMR. 3. Po zakończeniu autoryzacji moduł TMR odczytuje wskazany plik do swojej lokalnej pamięci. 4. Pobrany przez TMR plik przesyłany jest na serwer klienta, za pomocą lokalizatora gps. 5. Plik .DDD jest gotowy do pobrania z aplikacji klienta.

Czytnik tachografu

odczyt tachografu cyfrowego Obsługiwane modele tachografów cyfrowych

 • Stoneridge od wersji R7.1
 • EFAS od wersji V02
 • Continental/VDO/Siemens od wersji Rel. 1.3a

Odczytywane informacje z tachografu

 • Informacje ogólne o pojeździe
 • Informacja o kierunku ruchu pojazdu
 • Informacja o prędkości pojazdu
 • Prędkość obrotowa silnika
 • Limit czasu pracy kierowcy
 • Informacja o przekroczeniu prędkości
 • Łączny przebieg pojazdu
 • Karta kierowcy w tachografie (informacja o obecności karty kierowcy w tachografie)
 • Informacje z tachografu
 • Tryb pracy kierowcy
 • Informacja o ruchu pojazdu
 • Numer karty kierowcy
 • Imię i nazwisko kierowcy
 • Numer VIN
 • Numer rejestracyjny pojazdu
 • Zestaw informacji podstawowych
 • Zestaw informacji tekstowych

Wbrew pozorom obsługa tachografu cyfrowego nie jest skomplikowana i kierowca szybko opanuje funkcje oraz system sterowania urządzenia. Polecamy kopiowanie danych na nośniki zewnętrzne, co bardzo przydaje się w momencie kontroli (kierowca powinien posiadać posiadać potwierdzenie swoich działań z ostatnich 28 dni).