Trwa przesyłanie formularza, prosimy czekać.

System monitoringu pojazdów gps 42-298-70-70 Logowanie Załóż konto

System GPS

Czym jest System GPS?

Tak powszechna dzisiaj geolokalizacja, nie zawsze przybierała charakter użytkowy, dostępny dla każdego. System GPS powstał już w latach 70. XX wieku, jednak początkowo dedykowany był wyłącznie służbom podlegającym Departamentowi Obrony Stanów Zjednoczonych. Pierwszymi wytycznymi, którymi kierowano się podczas konstruowania narzędzia, była niewykrywalność nadajnika, dostęp dla nieograniczonej liczby uprawnionych użytkowników w dowolnym miejscu na świecie oraz możliwość wyznaczania określonych współrzędnych w czasie rzeczywistym. Sekretem funkcjonowania nawigacji satelitarnej jest ścisła współpraca trzech nierozłącznych czynników- segmentu kosmicznego, naziemnego oraz użytkownika. Na przestrzeni lat, narzędzie ulegało stopniowym modyfikacjom, rozrastając się do ogromnych rozmiarów użyteczności.

Wykorzystanie

Nie sposób jest wymienić wszystkich obszarów, w których system GPS jest wykorzystywany. Jednak jedną z gałęzi działalności, która bez wykorzystania tego narzędzia, nie miałaby obecnie racji bytu, z całą pewnością jest szeroko rozumiana logistyka. To właśnie firmy transportowe wykorzystują nawigację satelitarną w procesie nie tylko wyznaczania tras oraz określania odległości między punktami, ale również podczas kontrolowania czasu pracy kierowców czy stosunku optymalnego do faktycznego zużycia paliwa na danej trasie.

Zalety i wady wykorzystania nawigacji

Do elementarnych zalet wykorzystania systemu GPS należą z całą pewnością możliwość precyzyjnego wyznaczenia tras pomiędzy danymi współrzędnymi geograficznymi, jak również określenia ich długości. Pomaga to uniknąć posługiwania się tradycyjnymi, papierowymi wersjami map oraz wykonywania mozolnych obliczeń niezbędnych do oszacowania kosztów oraz czasu przejazdu. Jednakże, tym o czym warto pamiętać jest fakt, że nawet najbardziej zaawansowana technologia bywa zawodna. Sytuacje, w których geolokalizacja nie spełnia oczekiwań swojego użytkownika, zdarzają się jednak coraz rzadziej, a stosunek jej wad względem zalet pozostaje niewspółmierny.